sobota 24. marca 2012

Prečo firmy ignorujú informačnú povinnosť - časť 2

Štátna správa má našťastie snahu o nápravu. Súčasťou kontrol finančných úradov bude aj kontrola povinnosti zverejňovania, kontrola na vedenie účtovníctva a to najmä na podvojné účtovníctvo. Jedná sa určite o krok správnym smerom. Ale vzhľadom na rozsah porušovania zákona je pripravovaný krôčik správy daňové krôčikom príliš malým.

Samostatnou kapitolou je nezverejnenie údajov spoločnosťami, ktoré sa zúčastňujú verejného obstarávania. Tu by snáď mal stačiť obyčajný verejný záujem. Áno, firma porušuje zákony by nemala mať možnosť účasti na verejných zákazkách. Ako málo stačí k náprave. Stojím o kultivované podnikateľské prostredie

Na zverejnenie údajov o hospodárení firiem v obchodnom registri nie je nič zlé, ba naopak. Keď hľadáte obchodného partnera, je úplne prirodzenou potrebou mať možnosť overiť si o ňom základné údaje. A to vrátane základných údajov o hospodárení.

Zverejnenie údajov nie je v žiadnom prípade procesom administratívne náročným. Zverejnenie prebieha u väčšiny firiem elektronickou cestou a zverejňované údaje sú štandardnou súčasťou každej účtovnej závierky. Nejedná sa teda o žiadne administratívne procesy naviac. Uverejnenie je viac kultiváciou podnikateľského trhu samotného než kontrolou štátnej správy.

Začať pokutovať hriešnikov rieši dve veci naraz. Prvá je získanie stoviek miliónov korún do štátneho rozpočtu, vzhľadom na rozsah prehreškov. A druhou vecou, ​​podstatne zaujímavejšie, je kultivácia podnikateľského prostredia SR. Je jednoznačné a logické, že prostým a oprávneným výberom pokút by veľmi rýchlo došlo k zmenšeniu rozsahu prehreškov. Teším sa na kultivácii podnikateľského prostredia. Prečo firmy ignorujú informačnú povinnosť - časť 1.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.